Natalie’s Notes

What To Do for Sugar Cravings!!

Tea for Sugar Cravings

These teas are LIFESAVERS for me at night when I have cravings!! The Egyptian Licorice is my favorite, but is harder to find (I got mine at Safeway in the organic section) but the Bigelow one you can find almost anywhere. The Vanilla Chai does have a little caffeine it, but it never seems to bother my sleep. Having a warm liquid in my stomach for some reason seems to curb any cravings. Also, all o ...[Read More]

Benefits of Keeping a Workout Log

Workout Log Workout Journal

I always bring my workout log with me EVERY single time I go to workout, here is an example of a page from my log back in November 2011. I just bought a small 100-page Mead notebook at Office Depot (I put my hand there to give you a perspective of the size). There are a lot of different ways to track your workouts, this is just how I like to do it. I used to print off the logs from bodybuilding.co ...[Read More]

Why is Ezekiel Bread Good for You?

Ezekiel_Sprouted_Grain_Bread

Ezekial bread is made from sprouted grains instead of flour. When the grains are sprouted and combined it creates a protein that closely parallels the protein found in milk and eggs.  Ezekial bread digests much more easily than wheat breads, and wheat bread contains gluten which turns to a gel like substance when digested.  Also, many wheat breads have additives and preservatives to help it last l ...[Read More]

Different Types of Non-Artificial Sweeteners

KalStevia

I have been getting a lot of questions about which types of sweeteners I use.  Please note: I am NOT a nutritionist, this is just a brief summary of the types of sweeteners I like to use. Stevia is a natural sweetener and comes from a leaf. Apparently there are two sides of the leaf, one side is a little more bitter and one side is a little sweeter. Truvia, Stevia in the Raw, and KAL are three of ...[Read More]

Natalie’s Notes: Eat a Meal Every Three Hours

natalies notes

Make it a goal to eat a meal every three hours today. If you weren't able to prep your food over the weekend, it's still better to have a protein shake than nothing at all. Set the alarm on your phone to go off every three hours if you need to. By eating regularly throughout the day your body will begin to trust that it is going to get fed at consistent times, your metabolism will increase, and yo ...[Read More]

Natalie's Notes: Daily Water Intake

water

This is such a great idea!! I find that if I tote around a large waterbottle I have an easier time getting my water in. When I have my water right in front of me it makes it easy to remember to drink. Do you guys have any tips or tricks for getting your daily amount of water in? Not sure how much water you should drink? A good rule of thumb is to take your body weight, divide it in half, and that ...[Read More]

Natalie’s Notes: Daily Water Intake

water

This is such a great idea!! I find that if I tote around a large waterbottle I have an easier time getting my water in. When I have my water right in front of me it makes it easy to remember to drink. Do you guys have any tips or tricks for getting your daily amount of water in? Not sure how much water you should drink? A good rule of thumb is to take your body weight, divide it in half, and that ...[Read More]

Using the Lat Pulldown

Lat pull down

100 lbs 4 sets of 8 reps. A lot of girls don't realize (I never used to either) that if you want to look toned in regular clothes you have to lift heavy in the gym. My muscles always look big when I'm lifting but then when I'm in my regular clothes it just looks nice and toned and not bulky at all. If you want to look toned don't be afraid to lift heavy. Natalie

Natalie's Notes: Xanthan Gum

natalie 6-001

A few days ago I decided to buy Bob's Red Mill Xanthan gum - best decision ever! I have seen it in many recipes before but it is pricey (about $11-12 for .5 lb) so I never bought it. I kept seeing it in recipes this week so I decided to just go ahead and purchase it at my local grocery store, Wegmans (I have seen it at WalMart too). It seriously thickens up your protein shakes and gives them the c ...[Read More]

Natalie’s Notes: Xanthan Gum

natalie 6-001

A few days ago I decided to buy Bob's Red Mill Xanthan gum - best decision ever! I have seen it in many recipes before but it is pricey (about $11-12 for .5 lb) so I never bought it. I kept seeing it in recipes this week so I decided to just go ahead and purchase it at my local grocery store, Wegmans (I have seen it at WalMart too). It seriously thickens up your protein shakes and gives them the c ...[Read More]